درباره جشنواره های موضوعی

یکی از فعالیت های مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال اجرای جشنواره های موضوعی رسانه های دیجیتال در موضوعات مختلف و تأثیرگذار می باشد. با نگاه ویژه و ورود جدی مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال به بحث جشنواره های موضوعی مسیری جدید پیش روی تولید کنندگان و پدید آورندگان محتوای فاخر فرهنگی باز گردیده است.

مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال جشنواره های موضوعی را نه تنها یک مورد فانتزی و تشریفاتی نمی پندارد بلکه بر این عقیده می باشد که بروز و ظهور استعداد ها و فعالیت های دیجیتالی در قالب های مختلف رسانه های دیجیتال مستلزم عرضه در آوردگاهی با امکانات کارشناسی و داوری مناسب است و جهت ارتقای کیفیت و ایجاد تولید در راستای خلاء و نیاز موجود با اجرای جشنواره های هدفمند و کارشناسی شده این مهم محقق می گردد.

جشنواره های موضوعی و برگزیدگان آن مرجعی برای سنجش عیار سایر محصولات و تولیدات مرتبط با موضوع جشنواره و همچنین مرجعی برای مصرف کنندگان محصولات فرهنگی رسانه ای می باشد.

جشنواره های موضوعی با شناسایی خلاءهای موجود در جامعه و کیفیت و کمیت محصولات تولیدی در موضوعاتی خاص نظر به اهمیت زیر موضوعی خاص آنرا به عنوان محور جشنواره اعلام و آثار را از سراسر کشور فراخوانی می کند تا تولید کننده پس از کسب اطلاع از نیاز سیستم فرهنگی نسبت به پر نمودن خلاء موجود و تولید آثار شایسته اقدام نماید.

امید است در پرتو عنایات حق تعالی بتوانیم روشی بدیع و موثر در اجرای هدفمند جشنواره های موضوعی و بهره برداری فرهنگی لازم از آن در کشور ارائه نماییم.

لازم به ذکر می باشد برگزاری هرگونه جشنواره در قالب های رسانه های دیجیتال در کشور بدون تأیید نظر مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال فاقد اعتبار و ارزش لازم می باشد و ضمن دامن زدن به گسیختگی فعالیت های فرهنگی و هدر دادن منابع ملی خروجی لازم نیز برای آن مصور نمی باشد.

در مرحله نخست اجرای جشنواره های موضوعی تعداد 15 جشنواره به قرار زیر تعریف گردید و مجریان و دبیران آن مشخص شدند که بر اساس تقویم ابلاغی جشنواره ها را برگزار می نمایند.

 

1.        جشنواره پویانمایی تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی

2.        جشنواره رسانه های دیجیتال خلیج فارس

3.        جشنواره پویانمایی سبک زندگی دیجیتال

4.        جشنواره هنر های دیجیتال

5.        جشنواره رسانه های دیجیتال پایداری

6.        جشنواره رسانه های دیجیتال رضوی

7.        جشنواره رسانه های دیجیتال عاشورایی

8.        جشنواره رسانه های دیجیتال مهدوی

9.        جشنواره رسانه های دیجیتال خانواده

10.    جشنواره محتوای تلفن های همراه هوشمند

11.    فیلم و عکس تلفن همراه

12.    سومین دو سالانه بین المللی کاریکاتور 2012 رسانه های دیجیتال

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد